paź 01 2014

Odzysk ciepła a budynki oszczędne


Komentarze: 0
Popularne i często spotykane ostatnio czasie określenie to tak zwany dom pasywny. Określenie jest nie tylko często występujące, ale również przynoszące znaczne oszczędności.
Konstrukcja tego rodzaju domu zakłada zastosowanie wszelkich dostępnych technik oszczędzania ciepła.

Jakie materiały zastosować w domach energooszczędnych

Pasywny dom to konstrukcja zbudowana z możliwie jak najbardziej energooszczędnych materiałów. Ważny jest nie tylko typ użytych cegieł, ale również standard jakości i konstrukcja okien. Dom pasywny jest tak zaprojektowany, aby możliwie jak najwięcej powierzchni okiennych było wystawionych na działanie promieniowania słonecznego. Rozwiązanie takie pozwala domowi kumulować energię słoneczną. Jednocześnie kilku komorowa konstrukcja okien minimalizuje straty ciepła. Kolejną ważną cechą domu energooszczędnego jest zlikwidowanie tak zwanych mostków termicznych. To niezbyt pożądane zjawisko powoduje nie tylko straty cieplne, ale także zwiększa niebezpieczeństwo występowania zawilgocenia, jak również grzybów w takich lokalach.

Do czego stosowane są rekuperatory

Znaczna ilość energii potrzebnej do ogrzania budynku jest tracona w procesie wentylowania pomieszczeń. W celu ponownego odzyskania tej energii stosuje się rekuperator. Rekuperator umożliwia odzysk ciepła traconego w procesie wentylowania pomieszczeń. Niektóre z innowacyjnych rekuperatorów oprócz energii cieplnej są w stanie odzyskać z wydmuchiwanego powietrza również parę wodną. Para wodna może być z powrotem wdmuchana do lokalu, a dzięki temu zmniejszamy koszty nawilżania budynku. Wymienniki cieplne takie jak rekuperator, działają opierając się o różne konstrukcje i przeróżne czynniki nośne. Analizując ofertę czołowych producentów, z pewnością znajdziesz urządzenie spełniające wszystkie niezbędne wymagania.
Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz